הסיפור של יעקב מזגנוב

 

יעקב מזגנוב    

בשנת 91 מגיע לארץ יעקב מזגנוב, פרופסור יהודי מרוסיה ומתחיל לעבוד כמאבטח בעבור שקלים בודדים לשעה. שנתיים אחרי, הוא יעמוד בראש המוסד הכי טוב ללימודי מתמטיקה ופיזיקה בארץ, וישלח עשרות תלמידים לזכיות באולימפיאדות מדעים מדויקים.

 

ההתחלה

הכול מתחיל בשנת 32. יעקב נולד במוסקבה להורים יהודים שברחו למוסקבה מהפוגרומים בבלארוס. סביו היה רב שנהרג במלחמת האזרחים, לפני שנולד יעקב. הוא גדל במוסקבה, וכשמלחמת העולם השנייה פורצת- מפנים אותו ואת משפחתו לטטארין. הוא בן 9 אז. ביולי 42 הם חוזרים למוסקבה והוא חוזר למסגרת לימודית. הוא מעיד על  עצמו היום שתמיד היה טוב במתמטיקה ופיזיקה.

לאחר בית הספר היסודי ,ב1951 יעקב מתקבל לאוניברסיטה על שם לנין, אותה יסיים בהצטיינות. לאחר מכן, הוא המשיך ללימוד ילדים פיזיקה ומתמטיקה. בין השנים 64-60 עבד בגרמניה כמורה ומנהל בית ספר.

שב"ח מופת

הראשון להגיע לארץ ממשפחתו היה בן אחיו, ויקטור. ילדיו למדו בשבח, בגרסתו הקודמת. שבח היה קיים עוד משנת 47, אבל היה ברמה מאוד נמוכה.זה היה בית ספר מקצועי שהתמחו בו במכניקה ונפחות, וכמעט לא קיבלו בו בגרויות. אף אחד לא הגיע לשבח מתוך רצון.

מעט לאחר מכן, בשנת 91- יעקב עולה בעקבות ויקטור לארץ. הוא מתחיל לעבוד כשומר, בעבור שקלים בודדים לשעה. בהמשך, הוא ונתן שרנסקי מקימים מרכז למידה בערב ומפרסמים אותו בעיתון "זמן" וברדיו "רקע". בשיתוף עם מורים מומחים נוספים מסנט פטרסבורג הם מפעילים את מרכז הערב בו נלמדים 3 מקצועות: מתמטיקה ופיזיקה ותרבות, או בקיצור "מפת".

ל"מפת" הגיעו בערך 80 תלמידים ממוצא רוסי. המרכז עבד במתכונת הזאת כשנה- עד 92.

הקשר הראשון עם שבח נוצר ב92. המנהלת אז, תאיה ורביצקה קיימה שיעורי עזר לתלמידים חלשים, כדי שלפחות יעשו 3 יחידות מתמטיקה.

במפת רצו ששבח יהיה ברמת מתמטיקה גבוהה. הוא הציע שישנו את שם בית הספר משבח ל"שבח מפת" בשביל שילדים של מפת יגיעו לשבח ויעלו את הרמה הבית ספרית. נוסף על זאת, השם "מפת" יוסיף יוקרתיות שחסרה למוסד, שיכולה להפוך את המוסד לאטרקטיבי יותר ולמשוך תלמידים לשם, תלמידים שלא רצו להגיע בגלל המוניטין הרע של בית הספר.

ב1 בנובמבר 92 התחילו מפת באופן רשמי לעבוד עם שבח, בהתחלה כדי לנהל שיעורי ערב ואח"כ שיעורי יום.

אבל ,  תלמידי מפת היו עולי ברית המועצות, והם לא אהבו את איך שלימדו בישראל בשנים ההן. ילדים של עולים חדשים ישר נשלחו לבית ספר בלי לעבור אולפן ובלי לדעת שפה ואז החשיבו אותם כמטומטמים עם יכולות שכליות נמוכות שלא מסוגלים ללמוד. הרמה במתמטיקה ופיזיקה בנוסף הייתה נמוכה מאוד. את זה יעקב ניסה לתקן.

ב1 בספטמבר 93 בית הספר התחיל לעבוד במתכונת גם יום, מכיתה ז עד יב. היו 3 כיתות ז, 2 כיתות ח ו2כיתות ט- 250 ילדים. לחלק המתמטיקה בבית הספר קראו "מכללת מופת" (אגף נפרד). נתנו לתלמידים כרטיסי ביקור ויעקב נחשב למנהל מכללת מופת שבח.

משנת 94 התלמידים כבר התחילו לזכות באולימפיאדות מתמטיקה בארץ ובכל העולם. ההצלחה משכה מורים במתמטיקה ופיזיקה ברמה גבוהה מבתי ספר ברוסיה . בית ספר גדל מאוד מהר ובשנים 95-98 צברו הרבה מאוד תלמידים ולמדו בשבח מפת  1500 תלמידים.

 

 


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s